Odnaučiť dieťa od cumlíka vôbec nie je také ľahké ako si niektorí ľudia myslia. Podľa viacerých odborníkov je najlepšie odučiť dieťa od cumlíka najneskôr v 2,5 roku. Ak by ste mu ho nechali dlhšie, mohlo by sa Vám to vypomstiť. Negatívnymi dôsledkami sú deformácie chrupu, pokazené zúbky alebo aj zlá výslovnosť.
Na odúčanie od cumlíka treba zvoliť čas, kedy je dieťa v pohode. Keď nie je choré alebo ani keď zažíva veľké zmeny (narodenie súrodenca, odplienkovanie, nástup do jaslí). Treba začať pomaly. Najprv dávať cumeľ menej, potom len na noc. Tiež je dobré stanoviť si pravidlá – napríklad že cumeľ sa bude používať len doma a nie vonku. Keď Vám dieťa povie niečo s cumľom v ústach, dajte mu najavo že mu nerozumiete a nech Vám to povie bez cumľa. Taktiež je veľmi dôležité aby dieťa počas odúčania cumlík nevidelo.
Fígľe, ako dieťa odnaučiť od cumľa:
· Natrite dudlík niečím nepríjemným, napríklad octom alebo citrónovou šťavou.
· Dohodnite sa s dieťaťom, že cumeľ vymeníte za hračku, ktorú si v obchode samo vyberie.
· Darujte cumeľ menšiemu bábätku, s tým že ono ho potrebuje viac.
· Poškoďte cumlík. Dieťaťu to najprv nebude vadiť, ale neskôr mu to bude nepríjemné.
· Darujte ho Cumlíkovej víle. Vymyslite si detaily. Napríklad, že víla ho dá malým deťom, ktoré ho nemajú, alebo že mu víla – ako zúbková víla – zaň nechá peniažtek, hračku či sladkosť.
· Straťte ho. Keď sa raz stratí sám, tak ho už zúfalo nehľadajte. Nech len pekne ostane stratený. Alebo ho môžete stratiť zámerne.
· Čítajte dieťaťu rozprávky o cumlíkoch. (Najlepšie také, kde sa hlavný hrdina s cumlíkom lúči.)
· Väčším deťom niekedy stačí vysvetliť, že veľký chlapci/veľké dievčatá dudlík nemajú.
· Niekedy pomôže spraviť aj rituál, ako napríklad spolu zahrabať dudlík do zeme alebo ho hodiť do potoka.
V každom prípade je potrebné dieťa na rozlúčku s cumľom psychicky pripraviť. Treba mu mesiace dopredu hovoriť že dudlík nie je vhodný, že veľké deti ho nenosia a obmedzovať mu ho. Pre dieťa je to totižto naozaj veľká zmena v živote.
Prajem veľa šťastia!