Hranie hier na počítači je bežná vec. Hrajú sa mladí aj starí, muži aj ženy. Niekto je len príležitostný hráč, iný zas trávi pri obrazovke celé hodiny. Hranie hier dnes už nie je len stratou času, ako si mnohí myslia. Profesionálni hráči si účasťou na herných turnajoch zarábajú obrovské peniaze tým že sú v danej hra najlepší. Aké výhody prináša hranie hier pre nás, ktorí nemáme schopnosti zúčastniť sa takýchto veľkých turnajov?
- Zlepšiť si cudzí jazyk sa prostredníctvom hier skutočne dá. Ak hráme sami, teda bez spoluhráčov, sú to väčšinou hry príbehové kde sa okrem hrania zobrazujú ukážky pre lepšie doplnenie príbehu. Sú to rozhovory alebo listy ktoré treba prečítať a pochopiť pre lepší herný zážitok a vôbec šancu hru dokončiť. Tieto ukážky sú väčšinou v anglickom jazyku, teda si ich musíme preložiť. Takto si sami dokážeme zlepšovať jazyk pri hre. Čo však keď hra nie je príbehová ale ligová? Takéto hry sú pre viac hráčov čo hrajú spolu v tíme proti ostatným. Pre výhru treba splniť úlohu a vyhrať zápas. Tímová spolupráca je tak samozrejmosť a to bez komunikácie nejde, podobne ako v bežnom živote. Ak sa stretnú spoluhráči rôznych národností jediný spoločný jazyk býva angličtina ktorú takto možno jednoducho vylepiť.
- Zrýchlenie reflexov možno dosiahnuť vďaka hraniu istých hier. Možno sa to zdá ako nezmysel, ale keď v priebehu niekoľko sekúnd treba vykonať množstvo pohybov či iných úkonov. A počas toho je nutné sledovať čas, pozíciu súpera a mnohé iné. Je teda podstatné rýchlo reagovať na vzniknutú situáciu v čo najkratšom čase. Je teda podstatné rýchle reflexy mať. Tie možno dosiahnuť trénovaním či obyčajným hraním danej hry. Ako ich využiť v živote? Napríklad pri šoférovaní auta je občas nutné rýchlo zabrzdiť alebo inak reagovať na situáciu v premávke. A tu už hrajú sekundy podstatnú úlohu.
- Spoznávanie histórie je možné hraním hier! Áno, tak ako aj filmy či seriály sú podľa udalostí z minulosti, tak aj niektoré hry sa odohrávajú počas významných udalostí histórie. Môže to byť prvá či druhá svetová vojna, pád Bastily či mnohé iné. Pri troche pozornosti sa teda dá jednoducho veľa dozvedieť. Možno takto virtuálne používať presné kópie zbraní, či šoférovať historické vozidlá.
Nie vždy je teda hranie hier len stratou času. Všetkého však veľa škodí, a preto je dôležité dať si od počítača pauzu, ísť sa prevetrať von a nesedieť stále pred obrazovkou. Poznanie pomocou hier je lákavé, no nie vždy pre telo prospešné.