Vláda Nicolasa Maduroho reagovala radom politík – niektorých z nich veľmi neortodoxných – s cieľom vyriešiť to, čo je pravdepodobne najhoršia hospodárska kríza desaťročia.
Z digitálnej meny podporovanej ropou, do mestských poľnohospodárskych projektov, ktoré zahŕňajú chovné králiky a kurčatá doma, vláda v Caracase chýba kreativite.
„Petro“
Tento rok sa viac ako 20 miliárd dolárov (15 miliárd libier) zvýšilo prostredníctvom kryptoprevádzkových ponúk počiatočných mincí (ICO), podľa britského portálu Coinschedule.
Cieľom ICO je získať finančné prostriedky na vytvorenie nového digitálneho majetku, ako je napríklad kryptoprevádzka. Niektoré z nich sú atraktívne, pretože vysoká volatilita ich výmenných kurzov môže priniesť veľké výnosy.
Pre emitenta je ICO skvelý spôsob získavania finančných prostriedkov.
Vo februári Venezuelská vláda uviedla, že so spustením „petro“ získala 735 miliónov dolárov, pričom tvrdila, že je to prvá virtuálna mena na svete, ktorú vydáva suverénny štát.
Ak je toto číslo pravdivé, petrova ICO by bola v roku 2018 štvrtou najväčšou na svete. Je však ťažké overiť tvrdenia vlády.
Vo svete kryptocurrency veľmi málo veria doteraz oficiálne informácie o petroleji.
„Reakcia zo spoločenstiev šifrovacieho prostredia bola zmesou nepríjemnosti a hnevu,“ hovorí Alex Tapscott z Blockchain Research Institute.
Informácie o tom, koľko ropy Venezuela produkuje, sú skryté.
„Vláda tvrdí, že každá jednotka ropou je podporovaná ropou,“ hovorí pán Tapscott. „Ale nemáme žiadny dôkaz, je o tom veľmi málo technických informácií.“
V poslednej dobe pán Maduro oznámil, že prepracovaná mena Venezuely bude viazaná na petro a že kryptabilita bude čoskoro zavedená v medzinárodnom obchode.
Pán Tapscott hovorí, že snaha vlády o spustenie vlastnej kryptoprevádzky zatvára výraznejšiu zmenu v ekonomike Venezuely: nárast Bitcoin, najpopulárnejšej kryptoobchodnej meny na svete.
Podľa štatistického webu Coin Dance týždenný obchod s bitkami v bolivároch od začiatku tohto roka vzrástol 58-násobne, keďže ľudia hľadali nové spôsoby uchovávania hodnoty v rámci rastúcej inflácie.
Úspory v zlate
Olej nie je jediným bohatým zdrojom vo Venezuele.
Táto krajina tvrdí, že má štvrtú najväčšiu zlatú baňu na svete, hoci v súčasnosti Venezuela nie je ani v desiatke krajín produkujúcich zlato.
Začiatkom tohto mesiaca vláda spustila svoj program Savings in Gold a dovolila Venezuelanom kúpiť certifikáty, ktoré ich oprávňujú na 1,5 g alebo 2,5 g zlatých pruhov.